УКР  FRA  ARA
Почесний консул Туніської Республіки в Україні

Подорож до Тунісу

Краса туніських пляжей та його історичні багатства приваблюють мільйони туристів з усього світу. Щорічно, більше ніж 5 мільйонів туристів відвідують Туніс. Це майже половина населення країни. Для в'їзда в країну мешканцям європейського та американського континенту не потрібна віза. Для українців отримати туніську візу не становить особливих проблем, а процедура паспортного і митного контролю має вигляд необтяжливої формальності.

Для сполучення зі світом Туніс має 7 міжнародних аеропортів та 8 портів. Щоденні авіарейси з'єднують Туніс із країнами Європи, Африки та Азії. Авіапереліт з Парижа та Лондона займає 2 години, з Риму - 45 хвилин.

Туристів приваблюють пам'ятки природи, історії та культури, що вдало поєднуються з розвинутою інфраструктурою та доброзичливістю туніського народу. Туризм в країні інтенсивно розвивається, особливо в останні роки, завдяки політиці Президента Зін Ель-Абідіна Бен Алі - сприяння розвиткові туризму як життєво віжливому сектору економіки.

Серпень - місяць особливого напливу туристів. У цей найтепліший місяць Північної Африки  температура повітря досягає  в середньому 33°С. Але спека не заважає відпочинку - морський бриз освіжає повітря приємною прохолодою. В цей період ціни на проживання в готелях зростають. Туніс нараховує більше, ніж 736 готелів з загальною кількістю місць 197,5 тисяч. Більшість з них мають усі умови для того, щоб задовольнити всі потреби туристів - басейн, кондиціонери в кімнатах, бари, ресторани, майданчики для гольфу, крамнички, навіть супермаркети - всі умови для того, щоб не виходити за межі готелю. Але, звичайно, всі, хто приїжджає до Тунісу, хочуть побачити неповторний  колорит східних міст, уцілілі та добре збережені пам'ятки Давнього Риму, яких тут найбільше в світі; лагідне лазурове узбережжя Середземного моря, незабутні пейзажі Сахари, поселення берберів та інше.

Недарма говорять про те, що Туніс - це країна контрастів. Квітучі плантації оливок, апельсинів та фініків поєднуються з неозорою безкінечністю пісків Сахари. Межуючи з Алжиром та Лівією, Туніс зберігає атмосферу спокою та стабільності завдяки мудрій державній політиці, що прагне створити всі умови для збільшення кількості туристів. Наприклад, заборонені екстремістські політичні течії (ісламський фундаменталізм, тощо). Також сам характер народу - запальний, але дуже розважливий - допомагає створенню атмосфери миролюбності та відносного спокою. Офіційний іслам контрастує з найбільшим рівнем емансипації серед усіх ісламських країн. Рівність прав чоловіка й жінки була закріплена законодавчо одразу після здобуття країною незалежності 1956 року, однак чоловіки Тунісу стверджують, що більше прав у них має все-таки жінка. У Палаті депутатів (парламенті Тунісу) - 21  жінка, чотири жінки очолюють в уряді міністерства. Жінки становлять 22% членів правлячої партії, 21,63% членів органів місцевого самоврядування, 8,5% всіх керівників підприємств, 18,45% всіх юристів країни. В столиці часто можна побачити регулювальниць дорожнього руху — це нова жіноча професія в Тунісі.

Архітектурні контрасти проявляються у поєднанні давніх будівель і пам'яток з сучасними бетонно-скляними спорудами; ісламські сунітські храми постають поряд з католицькими костьолами, а іноді навіть із синагогою чи православним собором, розкіш сучасних міст контрастує з майже недоторканими цивілізацією берберськими поселеннями. Все це створює неповторну атмосферу архітектури Тунісу.

Найбільші міста Тунісу — адміністративні та промислові центри - Туніс і Сфакс. Хамамет, Монастир, Магдія, Табарка, Сус — центри відпочинку на морі. В Сусі найбільш розвинена інфраструктура розваг (багато ресторанів, кафе, дискотек, нічних клубів, казино, аквапарк). Історичним центром кожного міста є медіна — своєрідне місто в місті, обнесений муром лабіринт вузьких вуличок, де мешкають ремісники, дрібні торговці й біднота. Туристи люблять відвідувати яскраві  східні базари, розташовані неподалік. Тут можна побачити та купити традиційні вироби туніських ремісників - килими, мідний та глиняний посуд, прикраси, шкіра та інші. Незабутні враження справляють види бакалійних крамниць, що розташовани, як правило, недалеко від медіни. Спеції, маслини, фініки, кава, фрукти, солодощі - типічний товар таких крамниць. Поміж крамничок побудовані чайні. Їхні відвідувачі майже виключно чоловіки. Продавці всюди теж чоловіки, жінки працюють тільки в закусочних фаст-фуд. Для того, щоб краще ознайомитись з культурою Давнього Риму, до уваги туристів пропонуються музей давньоримських мозаїк Бардо, який побудований у столиці, та руїни Карфагена, що в її передмісті. Серед  арабських пам'яток, на першому місці стоять міста Сіді бу Саїд і Кайруан. Кайруан — ісламська святиня, четверте за значенням місце паломництва мусульман. Також він є великим центром килимарства. Містечко Сіді бу Саїд розташоване на високому пагорбі над морем. Стіни всіх будівель тут білі, віконниці й двері блакитні. Численні арки додають архітектурі міста своєрідний колорит. Мотиви оформлення осель були наслідувані по всій території Тунісу. В Сіді бу Саїд є багато місцевих митців та торговців ремісницьким товаром.

Напротивагу типічному туніському місту існують берберські поселення - печери з отвором для входу. Бербери є корінним населенням Тунісу. Такий спосіб життя був наслідуваний з прадавніх пращурів, які ховалися від палючого сонця Сахари у викопаних у землі печерах. Час, прогрес майже нічого не змінили в цьому способі життя. Домоткані верблюжачі ліжники, прості меблі - типічний інтер'єр поселення берберів. Держава збудувала для них ціле сучасне місто, але ніхто з мешканців печер не захотів туди перебратися. Це означало б відмовитись від звичного способу життя та споконвічної території берберів. Незвичні умови та устрій життя берберів завжди притягували багато туристів. Зазвичай чоловіки ходять на полювання, жінки доглядають дітей, виробляють килими, а також приймають численних туристів, які часто купують їх продукцію та платять за відвідування помешкання. Про берберок ходять легенди, що вони найкрасивіші у світі дівчата.

Туніс - це ще й незабутня кухня. Риба прямо з моря, екзотичні фрукти, блюда міжнародної та туніської кухні, як наприклад Koucha Fil Colla - молоде ягня, натерте розмарином і приправами, запечене в глиняній посуді.


2007 Консульство Туніської Республіки в Україні