УКР  FRA  ARA
Почесний консул Туніської Республіки в Україні

Мови Тунісу

Державна офіційна мова: стандартна арабська.
Населення Тунісу користувалося вісьмома мовами. Шість із них – живі мови, а дві інші – мертві.

Живі мови

Арабська, юдейсько-туніська – розмовляє 500 чоловік у Тунісі. Класифікація: афро-азійська, семітська, центральна, південна, арабська.
Арабська, стандартна - Класифікація: афро-азійська, семітська, центральна, південна, арабська.
Арабська, туніська розмовна - 9 мільйонів чоловік у Тунісі (дані за 1995-й рік), всього у світі нею розмовляють 9 247 800 чоловік. Ця мова є у вжитку у Бельгії, Франції, та Німеччині. Альтернативні назви: туніська, туніська арабська, туніська даріджа. Діалекти: туніс, сахіл, сфакс, північно-західна туніська, південно-західна туніська, південно-східна туніська. Близька до східно-алжирської арабської мови, але з чіткими відмінностями. Діалекти Тунісу схожі за структурою до лівійських діалектів.
Французька мова – 11 тисяч у Тунісі (на 1993-й рік). Класифікація: індоєвропейська, італійська, романська, італо-західна, західна, галло-романська, французька.
Шильх – 26 тисяч у Тунісі (на 1998-й рік), Південному Тунісі на Середземноморських Островах (Джерба), в окремих селах на півдні Джерби, у Південному Тунісі, та Пачі, на вулицях стара Медіна та Баб Суіка у Тунісі, на півдні Габесу.
Альтернативні назви: нафусі, джабал нафусі, туніська берберська, азійська, берберська, північна, зенаті, східна.
Класифікація туніської мови знаків: Мова знаків глухонімих.

Мертві мови

Мертва Лінгва-Франка – у Тунісі, Греції, на Кіпрі та у інших великих портах Середземномор’я. Альтернативні назви: мала мавританська, ференгі, сабір, аджнабі, альджамія. Діалекти: лексика з італійської та провансальської. Більш ранньою версією міг бути гібрид латини. На Берберському узбережжі Північної Африки у 1578-му році її лексичний запас отримав початок від іспанської та португальської. У Алжирі у 1830-х роках вона перейняла багато слів із французької, а пізніше стала нестандартною французькою мовою регіону. Можливо, вона також зазнала впливу інших гібридів південно-східного та середземноморського регіону, отримавши арабський синтакс та словниковий запас, який на 65% італійський, на 10% іспанський, а також включає групи слів з каталонської, французької, ладіно, та турецької мов.
Сенед – мертва. Села Сенед та Тмагурт, північний захід Габесу, Південний Туніс. Діалекти: Тмагурт, Сенед. класифікація: афро-азійська, берберська, північна, зенаті, східна.

Слова туніською мовою:
Доброго ранку: Асслама
Ласкаво просимо: Мархба
Бажаємо приємно провести час: Ікама таїба
Дуже вам вдячний: Чокран
До побачення: Бісслама
Скоро: Іла ілліка
Бажаю вам довгих років життя: Аїчік
Хорошого вам дня: Сабаха аль кхір
На добраніч: Тісбах алла кхір
Смачного: Чахія таїба
Доброго вечора: Масса ель кхір
Будь ласка: Мін фадлік


2007 Консульство Туніської Республіки в Україні